دادگر
تازه های قوانین و مقررات و دپارتمان حقوقی در کلیه امور مدنی، جزایی، خانواده،تجاری، ملکی ،اداری و ارائه خدمات حقوقی مورد نیاز بازدیدکنندگان
کلمات کلیدی مطالب
واگذاری دسته چک به مشتریان براساس اعتبار مشتریان انجام خواهد / 31 میلیون برگ چک نویسنده: عباس محمدزاده - یکشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۱

 

 


 

بانکداری نیوز -بانک ها از این پس، براساس مصوبه بانک مرکزی به منظور جلوگیری از سوء استفاده از چک و افزایش چک برگشتی، اعطای دسته چک به مشتریان را براساس اعتبار آنها انجام می دهند.

محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی، در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران، گفت: بررسی و تدوین دستورالعمل ارائه دسته چک با کمک همه بانک ها و وزارتخانه ها و حتی سازمان ملی استاندارد بیش از یکسال طول کشیده است، اما بالاخره هفته گذشته مصوبه دستورالعمل ارائه دسته چک به مردم، نهایی شد.
دبیرکل بانک مرکزی، ادامه داد: این مصوبه بزودی به بانکها ابلاغ می شود و بانک مرکزی در این مصوبه تلاش کرده که چک ها به گونه ای دسته بندی شوند تا از این پس، شاهد وجود چک برگشتی از سوی بانکها نباشیم.
وی با بیان اینکه در دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای رتبه بندی دسته چک ها بحث کاهش ترس استفاده از چک توسط مردم مورد توجه مسئولان است، اظهار داشت: موضوع دیگر در مورد استفاده از چک، بحث سخت افزاری یعنی در نظر گرفتن شرایط چاپ و ضریب امنیتی در نظر گرفته شده برای چاپ چک و هزینه های مربوط به انتشار چک است.
وی افزود: به همین منظور موضوع ساماندهی چک در شورای پول و اعتبار به طور جدی بررسی شود و در نهایت بحث رتبه بندی چک و ارائه آن براساس اعتبار مشتریان بانکها بعد از بررسی های کارشناسانه تصویب شد.
دبیرکل بانک مرکزی، ادامه داد: از نظر نرم افزاری نیز با استفاده از سامانه CIS، از این پس تمام تبادلات چک های مردم از طریق سیستم بانکی کشور، رصد می شود.
 آمادگی بانک مرکزی برای چاپ اسکناس درشت
دبیرکل بانک مرکزی در ادامه، با بیان اینکه در سال 90 حجم چاپ ایران چک به هیچ عنوان افزایش نیافته است، گفت: در حال حاضر بیش از 50 درصد حجم پول در گردش کشور، مربوط به ایران چک ها به ویژه ایران چک های 50 و 100 هزار تومانی است.
وی عنوان کرد: بانک مرکزی آمادگی لازم را برای چاپ اسکناس های درشت تر دارد، به همین منظور هر زمان که لازم باشد این بانک می توانداقدام به چاپ اسکناس درشت با توجه به سیستم ده دهی چاپ اسکناس در ایران کنند.
 هزینه چاپ هر برگ اسکناس 50 تومان است
دبیرکل بانک مرکزی، ادامه داد: اگرچه موضوع چاپ هر برگ اسکناس مهم است، اما باید در نظر داشت که موضوع توسعه بانکداری الکترونیک و مدیریت نقدینگی، از طرف مردم و بانک مرکزی و چاپ اسکناس درشت تر، از اهمیت ویژه ای برخوردار است /منبع- بانکداری نیوز

  نظرات ()
عباس  محمدزاده
دارنده دانشنامه حقوق قضایی، کارشناس حقوق بانکی (ریالی- ارزی)، مهارتهای بانکداری داخلی و بین‌الملل، مهارت‌ در داوری‌ تجاری‌ داخلی و بین‌الملل، عضو داوران ‌ موسسه‌ داوری ‌غیاث‌حق، تجارب مشاوره در امور تجاری و‌ بازرگانی، کارشناس رسمی دادگستری
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :
کدهای موسیقی بلاگ قالب فا