دادگر
تازه های قوانین و مقررات و دپارتمان حقوقی در کلیه امور مدنی، جزایی، خانواده،تجاری، ملکی ،اداری و ارائه خدمات حقوقی مورد نیاز بازدیدکنندگان
کلمات کلیدی مطالب
چهارهزارنفراز ثبت‌نام کنندگان برای جذب اختصاصی درآزمون قضاوت،نخبگان دانشگاهی اند نویسنده: عباس محمدزاده - یکشنبه ٩ مهر ۱۳٩۱

   


   

چهار هزار نفر از ثبت‌نام کنندگان برای جذب اختصاصی در آزمون قضاوت ، نخبگان دانشگاهی هستند .

 

علیرضا عالی‌پناه در نشست خبری افزود : در مدت زمانی که روند جذب در آزمون قضاوت آغاز شده تکیه ما بر جذب نخبگان بوده و آمار کنونی ثبت نام کنندگان نیز حاکی از استقبال نخبگان از این آزمون است .
وی گفت : تعدادی از آنها تحصیلات تکمیلی دارند و یا دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند که امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم آمار تفکیکی دانشگاه ها را اعلام ‌کنیم .
عالی پناه با بیان اینکه سعی کردیم روند ثبت‌نام ، نحوه شرکت در آزمون و مصاحبه را شفاف‌سازی کنیم گفت : مجموع مراحلی که برای جذب قضات صورت می‌گیرد در اتاقی شیشه ‌ای با حضور متخصصان و اهل فن انجام می‌‌شود ضمن اینکه ما بر تخصصی شدن آزمون ‌ها تاکید داریم.
وی با بیان اینکه تخصص شرکت‌کنندگان را در آزمون لحاظ کرده ‌ایم تا سطح مصاحبه برای پذیرفته‌شدگان در آزمون قضاوت با سطح تحصیلات آنها متناسب باشد افزود : امیدواریم حضور سازمان سنجش نیز در برگزاری آزمون جذب قضات که نخستین
بار صورت می گیرد بتواند ثمربخش باشد .
عالی پناه گفت : از تابستان سال گذشته که روند جذب اعم از عمومی و اختصاصی در آزمون قضاوت پیگیری شده است با حدود چهار هزار نفر در مراحل مختلف یعنی جذب عمومی و اختصاصی مصاحبه شده ‌است.
وی افزود : از مجموع این چهار هزار نفر، 1500 نفر در آزمون قضاوت سال گذشته قبول و برای مراحل بعدی به اداره کل گزینش قضات معرفی شدند که این روند هنوز هم ادامه دارد.
رئیس مرکز جذب و آزمون قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خواهرانی که دارای مدرک تحصیلی سطح دو عمومی از حوزه‌های علمیه هستند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند گفت : در اطلاعیه ‌ای که در سایت معاونت منتشر شده سطح دو عمومی برادران مشخص شده است و اگر خواهرانی که دارای این مدرک تحصیلی هستند ، بخواهند در این آزمون شرکت کنند باید به سوالاتی که متناسب با دروس سطح دو عمومی برادران تنظیم شده است ، پاسخ دهند.
وی درباره نحوه تنظیم سوالات در آزمون قضاوت سال 91 افزود : سوالات طبق روند عمومی در سازمان سنجش طراحی می‌شود و سطح سوالات نیز متوسط و بالاتر است.
وی اضافه کرد : مواد امتحانی نیز پیش از این در سایت معاونت آموزش قوه قضاییه اطلاع رسانی شده و مشخص بود .
عالی پناه با بیان اینکه نخستین بار آزمون قضاوت به صورت متمرکز برگزار نخواهد شد، گفت : فقط در بعضی از استان‌ها از جمله تهران، قم، اصفهان، تبریز و مشهد آزمون به صورت متمرکز برگزار خواهد شد البته احتمال اضافه شدن چند شهر به این تعداد وجود دارد .
عالی پناه درباره اینکه چه تعداد از پذیرفته‌شدگان خانم یا آقا خواهند بود گفت : نیازسنجی در این باره مربوط به اداره کل کارگزینی قضایی است و دستگاه قضایی به تفکیک شهر و استان باید مشخص کند که به چه تعداد قاضی خانم نیاز دارد .
وی افزود : نتایج این امر در حال بررسی است.

منبع/ معاونت حقوقی و امور مجلس

  نظرات ()
عباس  محمدزاده
دارنده دانشنامه حقوق قضایی، کارشناس حقوق بانکی (ریالی- ارزی)، مهارتهای بانکداری داخلی و بین‌الملل، مهارت‌ در داوری‌ تجاری‌ داخلی و بین‌الملل، عضو داوران ‌ موسسه‌ داوری ‌غیاث‌حق، تجارب مشاوره در امور تجاری و‌ بازرگانی، کارشناس رسمی دادگستری
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :
کدهای موسیقی بلاگ قالب فا