دادگر
تازه های قوانین و مقررات و دپارتمان حقوقی در کلیه امور مدنی، جزایی، خانواده،تجاری، ملکی ،اداری و ارائه خدمات حقوقی مورد نیاز بازدیدکنندگان
کلمات کلیدی مطالب
الزام وزارت دفاع به تهیه فهرستی از اسلحه و مهمات تحت کنترل ظرف ۳ ماه نویسنده: عباس محمدزاده - چهارشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٠

با تصویب نمایندگان صورت گرفت؛ الزام وزارت دفاع به تهیه فهرستی از اسلحه و مهمات تحت کنترل ظرف ۳ ماه

نمایندگان در صحن علنی امروز -چهارشنبه ۲۵ خردادماه – مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه مجازات قاچاق اسلحه، مهمات و مواد تحت کنترل و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز ماده ۴ این لایحه را با ۱۱۷ رأی موافق ۱ رأی مخالت و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت دفاع را موظف کردند که فهرستی جامع از کلیه اسلحه، مهمات و مواد تحت کنترل ظرف سه ماه پس از تصویب قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات تهیه و آن را اعلام کنند.

بر اساس ماده ۴ این لایحه، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موظف است ظرف سه ماه از تصویب این قانون فهرست جامع کلیه اسلحه، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل را تهیه و اعلام نماید و در مورد مواد رادیواکتیو این وظیفه برعهده سازمان انرژی اتمی است.

به موجب این مصوبه، مراجع قضایی در صورت ابهام و اشکال در تشخیص موضوع و تطبیق آن با مقررات قانونی، از نهاد مربوط استعلام می‌نمایند.

همچنین وکلای مردم در خانه ملت ماده ۵ این لایحه را نیز بررسی و آن را با ۱۲۰ رأی موافق، ۱ رأی مخالت و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده  حاضر در جلسه تصویب کردند.

در ماده ۵ لایحه مجازات قاچاق اسلحه، مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز آمده است: وارد کردن هرنوع سلاح، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل به کشور، خارج کردن آمها از کشور، ساخت، مونتاژ، نگهداری، حمل، توزیع، تعمیر و هرگونه معامله با آنها بدون مجوز مراجع ذی صلاح جرم است و مرتکب به مجازات‌های مندرج در این قانون محکوم می‌شود.

 

  نظرات ()
عباس  محمدزاده
دارنده دانشنامه حقوق قضایی، کارشناس حقوق بانکی (ریالی- ارزی)، مهارتهای بانکداری داخلی و بین‌الملل، مهارت‌ در داوری‌ تجاری‌ داخلی و بین‌الملل، عضو داوران ‌ موسسه‌ داوری ‌غیاث‌حق، تجارب مشاوره در امور تجاری و‌ بازرگانی، کارشناس رسمی دادگستری
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :
کدهای موسیقی بلاگ قالب فا