دادگر
تازه های قوانین و مقررات و دپارتمان حقوقی در کلیه امور مدنی، جزایی، خانواده،تجاری، ملکی ،اداری و ارائه خدمات حقوقی مورد نیاز بازدیدکنندگان
کلمات کلیدی مطالب
دستورالعمل ماده20قانون تأسیس واداره مدارس،مراکزآموزشی ومراکزپرورشی غیردولتی نویسنده: عباس محمدزاده - چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٠

شماره30141/120                                                        20/4/1390
  وزارت آموزش و پرورش
       به پیوست تصویر مصوبه هشتصد و بیست و نهمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش تاریخ 18/8/1389 در خصوص دستورالعمل ماده 20 قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی جهت ابلاغ به واحدهای تابعه و اجرا ارسال می‌شود.


مصوبه هشتصد و بیست و نهمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش  تاریخ 18/8/1389

موضوع: دستورالعمل ماده 20 قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی
 1ـ در اجرای ماده 20 قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی مصوب مجلس شورای اسلامی تاریخ 6/5/1387، در مدت اجرای آزمایشی قانون مذکور، موسس یا موسسان مراکز آموزشی غیردولتی1 موظفند سالانه (سال مالی) 5 درصد از شهریه دریافتی از ثبت‌نام‌شدگان را به وزارت آموزش و پرورش پرداخت نمایند.
 2ـ سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی موظف است حداکثر ظرف مدت یک ماه « دستورالعمل چگونگی هزینه‌کرد وجوه دریافتی» را با رعایت نکات ذیل تهیه و پس از تأیید شورای نظارت مرکزی ابلاغ نماید.
 1ـ2ـ تهیه برنامه‌ها و نرم‌افزارهای لازم برای بررسی، کنترل و انطباق فعالیت‌های اداری، آموزشی، تربیتی و مالی مدارس و مراکز آموزشی غیردولتی با قوانین و مقررات ذی‌ربط.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 1ـ به استناد ماده 2 قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی مرکزی است که به منظور افزایش توان علمی و تخصصی و یا کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای بدون ارائه مدرک تحصیلی رسمی فعالیت می‌نماید، از قبیل آموزشگاه‌های علمی آزاد، آموزشگاه زبان خارجی، آموزشگاه فنی و حرفه‌ای و کاردانش.
 2ـ2ـ نظارت مستمر بر عملکرد مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی با استفاده از روش‌های علمی ارزشیابی تضمین کیفیت و نیز اعزام هیأت‌های نظارتی در سطح ستاد، استان، شهرستان، مناطق و نواحی.
      تبصره ـ عوامل نظارت بر مراکز مذکور از بین متخصصین امور آموزشی و پرورشی و ترجیحاً از بین فرهنگیان بازنشسته انتخاب می‌شوند.
 3ـ2ـ طـراحی و اجرای برنامه‌های توانمنـدساز مدرسین و نیروهای شاغل در مـدارس و مراکز و ارتقاء صلاحیت‌های حرفـه‌ای ایشان از طریق برگـزاری دوره‌های آموزشی.
 4ـ2ـ درجه‌بنـدی و رتبه‌بندی مدارس و مـراکز آموزشی غـیردولتی به منظور استانداردسازی سطح ارائه خدمات.
 5 ـ2ـ اقدام‌پژوهی و آسیب‌شناسی وضع موجود و انجام مطالعات تطبیقی به منظور کیفیت‌بخشی در محتوا و روش‌ها و تبیین تاثیر آن در فرایند تعلیم و تربیت دانش‌آموزان با همکاری پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش
 6 ـ2ـ شناسایی و معرفی نوآوری‌ها و خلاقیت‌های موسسین، مدیران و معلمان مراکز از طریق طراحی و اجرای جشنواره‌ها، همایش‌ها و فراخوان‌ها.
 7ـ2ـ بررسی روش‌های متداول آموزشی و پرورشی در مراکز آموزشی غیردولتی و ارائه روش‌ها و برنامه‌های نوین و کارآمد.
 8 ـ2ـ پرداخت حق‌الزحمه عوامل اجرایی نظارت.
 9ـ2ـ کمک به تامین امکانات و تجهیزات لازم برای مدارس و مراکز آموزشی غیردولتی ترجیحاً در مناطق کمتر برخوردار.
 10ـ2ـ تأمین منابع مالی بابت برگزاری کلاس‌های آموزشی و تشکیل جلسات و گردهمایی‌ها.
 11ـ2ـ سایر موارد با تایید وزیر.

  3ـ وزارت آموزش و پرورش موظف است 90% از مبالغ دریافتی را به حساب ادارات کل آموزش و پرورش استان واریز نماید. وجوه واریزی برای کیفیت‌بخشی به مراکز غیردولتی و همچنین ادامه تحصیل دانش‌آموزان کم‌برخوردار و مستعد در مدارس غیردولتی با کیفیت مطلوب، هزینه خواهدشد.
      تبصره ـ مجموعه ابتکارات و نوآوری‌ها و خلاقیت‌های مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی به منظور کیفیت‌بخشی سایر مراکز دولتی و غیردولتی همه‌ساله توسط سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی شناسایی و تدوین و در اختیار موسسان قرار گیرد.
      موضوع: دستورالعمل ماده 20 قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی در هشتصد و بیست و نهمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش تاریخ 18/8/1389 به تصویب رسید.

دبیر شورا ‌ـ مهدی نوید                       رییس جلسه ـ حمیدرضا حاجی‌بابایی
     دستورالعمل ماده 20 قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی مورد تأیید است.
رییس‌جمهور و رییس شورای عالی آموزش و پرورش ـ محمود احمدی‌نژاد    
دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش ـ مهدی نوید   معاونت امور حقوقی ومجلس 12/5/90

  نظرات ()
عباس  محمدزاده
دارنده دانشنامه حقوق قضایی، کارشناس حقوق بانکی (ریالی- ارزی)، مهارتهای بانکداری داخلی و بین‌الملل، مهارت‌ در داوری‌ تجاری‌ داخلی و بین‌الملل، عضو داوران ‌ موسسه‌ داوری ‌غیاث‌حق، تجارب مشاوره در امور تجاری و‌ بازرگانی، کارشناس رسمی دادگستری
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :
کدهای موسیقی بلاگ قالب فا