دادگر
تازه های قوانین و مقررات و دپارتمان حقوقی در کلیه امور مدنی، جزایی، خانواده،تجاری، ملکی ،اداری و ارائه خدمات حقوقی مورد نیاز بازدیدکنندگان
کلمات کلیدی مطالب
تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در هیئت دولت/ افزایش تعطیلی عید فطر نویسنده: عباس محمدزاده - چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٠

 

 


 

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت:دولت به منظور کاهش خلاهای مربوط به بزه دیدگی کودکان و نوجوانان" لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان" را تصویب کرد.
فاطمه بداغی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دولت تصریح کرد: کمیسیون لوایح دولت این لایحه را در 16 جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی دخیل در حوزه کودکان و نوجوانان، قوه قضائیه و همچنین معاونت حقوقی ریاست جمهوری،مورد بررسی قرار داد که به تصویب هیئت وزیران رسید.
وی از ارسال این لایحه تا پایان هفته به مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: این لایحه دارای 49 ماده و 44 فصل می باشد که در فصل اول آن به وضعیت های مخاطره آمیز برای طفل اشاره شده که فقدان سرپرستی، فرار از خانه، زندانی والدین، خشونت مستمر، عدم ثبت ولادت، سوءرفتار بهره کشی، فعالیت مجرمانه بوسیله کودک مواردی از آن است.
بداغی به تشکیلات حمایتی از کودک در این لایحه اشاره کرد و خاطر نشان کرد: دفتری با عنوان حمایت قضایی از کودکان و نوجوانان تحت نظر دادستان پیش بینی شده است که وظیفه پیش گیری، مشاوره ، معرفی به مراکز حمایتی و نظارت بر اجرای حکم را برعهده دارد.
معاون حقوقی رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: دستگاههایی مانند سازمان بهزیستی، سازمان اقدامات تامین تربیتی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت کار و همچنین نیروی انتظامی وظایف مهمی را برعهده دارند که در این لایحه به آن پرداخته شده است.
وی در این خصوص افزود: شناسایی کودکان در معرض خطر، توانمند سازی، برقراری امنیت و معرفی به مراجع قضایی یا حمایتی برای برداشتن خطر از کودک از جمله وظایف دستگاهها و مراکز مذکور می باشد.
کودکان می توانند شکایت کنند
بداغی خاطر نشان کرد: در این لایحه پیش بینی شده تا کودکان هم بتوانند اعلام شکایت کنند که این مورد تا کنون در کشورمان سابقه نداشته است.
معاون رئیس جمهور گفت: در این لایحه فصلی به جرائم و مجازات ها و فصل دیگری به جرم انگاری های جدید اختصاص پیدا کرده و برای آن مجازات تعیین شده است.
وی به برخی جرائم جدید اشاره کرد و گفت: ترغیب یا آموزش روشهای خود کشی، آموزش مضامین مستهجن، افشای مشخصات طفل بزه دیده یا در معرض خطر و ترغیب کودکان به ترک تحصیل یا فرار جرم محسوب شده و برای آن مجازات نیز تعیین شده است.
بداغی از تشدید مجازاتهای جرائم موجود خبر داد و افزود: به عنوان مثال خرید و فروش و قاچاق اعضای کودک و مجروح کردن آن علاوه بر دیه، مجازات حبس برای آن پیش بینی شده است و اگر کودک بزه دیده با کسی که مرتکب جرم شده اولیای قانونی وی باشند مجازات مرتکب تشدید می شود.
وی خاطر نشان کرد : برای سرعت بخشیدن به رسیدگی پرونده ها، شعبه های خاصی در دادگاههای خانواده و کیفری اختصاص یافته می شود تا در کمترین زمان ممکن و خارج از نوبت به این امور رسیدگی نمایند.
معاون حقوقی رئیس جمهور در خصوص حفاظت از طفل گفت: در این لایحه نیز به این موضوع اشاره شده و والدینی که مرتکب جرم و کودک آزاری می شوند از حق سرپرستی و یا ملاقات با کودک خود محروم خواهند شد در عین حال هم تاکید شده تا بدون دلایل کافی کودک از محیط خانواده جدا نشود.
وی یادآور شد: در این لایحه پیش بینی شده کودکانی که بزه کار هستند ولی بزه دیده محسوب می شوند بتوانند مورد حمایت های قانونی قرار گیرند.
تعطیلات عید فطر افزایش می یابد
بداغی در پایان تصریح کرد : دولت در جلسه دیروز خود با افزایش تعطیلی عید فطر موافقت کرد و قرار شد لایحه آن به مجلس شورای اسلامی ارسال شود. منبع/ معاونت امور حقوقی ومجلس11/5/90

  نظرات ()
عباس  محمدزاده
دارنده دانشنامه حقوق قضایی، کارشناس حقوق بانکی (ریالی- ارزی)، مهارتهای بانکداری داخلی و بین‌الملل، مهارت‌ در داوری‌ تجاری‌ داخلی و بین‌الملل، عضو داوران ‌ موسسه‌ داوری ‌غیاث‌حق، تجارب مشاوره در امور تجاری و‌ بازرگانی، کارشناس رسمی دادگستری
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :
کدهای موسیقی بلاگ قالب فا