دادگر
تازه های قوانین و مقررات و دپارتمان حقوقی در کلیه امور مدنی، جزایی، خانواده،تجاری، ملکی ،اداری و ارائه خدمات حقوقی مورد نیاز بازدیدکنندگان
کلمات کلیدی مطالب
مجلس تصویب کرد: اخذ بهای دفترچه و تعرفه ۵ درصدی هنگام صدور سند مالکیت نویسنده: عباس محمدزاده - جمعه ٢٢ مهر ۱۳٩٠

با موافقت نمایندگان، هنگام صدور سند برای ساختمان ها و اراضی فاقد سند رسمی، بهای دفترچه، تعرفه و ۵ درصد ارزش منطقه ای ملک از متقاضی اخذ و به حساب خزانه داری کل کشور واریز می شود.  نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه ۲۰ مهر مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی جزئیات لایحه تعیین تکلیف وضعیتی ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی، ماده ۱۷ این لایحه را با ۱۲۸ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.


به موجب این ماده از متقاضیان موضوع این قانون به هنگام صدور سند مالکیت، علاوه بر بهای دفترچه مالکیت، تعرفه سند و معادل پنج درصد (۵%) بر مبناء ارزش منطقه‌ای ملک و در نقاطی که ارزش منطقه‌ای معین نشده بر مبناء برگ ارزیابی که بر اساس قیمت منطقه‌ای املاک مشابه تعیین می‌شود، اخذ و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.
به موجب تبصره ۱ این ماده چنانچه ملک مورد تقاضا مسبوق به صدور سند مالکیت اولیه نباشد، علاوه بر مبلغ فوق باید مابه‌التفاوت هزینه ثبتی (بقایای ثبتی) متعلقه نیز طبق مقررات، أخذ و به حساب مربوط واریز گردد.
همچنین در تبصره ۲ آمده است به منظور ایجاد زیرساخت لازم و پرداخت حق الزحمه اعضاء هیأت و سایر هزینه‌های جانبی، برای هر پرونده پنج درصد (۵%) بر مبناء ارزش منطقه‌ای از متقاضی أخذ و به حساب مخصوص سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که با مجوز خزانه‌داری کل یا نمایندگی خزانه‌ کل استانها افتتاح می‌شود واریز می‌گردد.
میزان حق‌الزحمه اعضاء هیأت و کارشناسان و نحوه هزینه‌کرد آن به موجب آیین‌نامه‌ای است که ظرف سه‌ماه توسط سازمان ثبت اسناد و املاک با همکاری وزارت دادگستری تهیه می‌شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه‌ می‌رسد.
اقبال محمدی نماینده مردم مریوان و سروآباد اخذ ۵ درصد ارزش ملک فاقد سند رسمی از متقاضی را خلاف بند ۹ اصل ۴۳ قانون اساسی خواند که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی این اخطار را وارد ندانست. منبع/ پایگاه اطلاع رسانی دولت 20/7/90

  نظرات ()
عباس  محمدزاده
دارنده دانشنامه حقوق قضایی، کارشناس حقوق بانکی (ریالی- ارزی)، مهارتهای بانکداری داخلی و بین‌الملل، مهارت‌ در داوری‌ تجاری‌ داخلی و بین‌الملل، عضو داوران ‌ موسسه‌ داوری ‌غیاث‌حق، تجارب مشاوره در امور تجاری و‌ بازرگانی، کارشناس رسمی دادگستری
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :
کدهای موسیقی بلاگ قالب فا