الزام وزارت دفاع به تهیه فهرستی از اسلحه و مهمات تحت کنترل ظرف ۳ ماه

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت دفاع را موظف کردند که فهرستی جامع از کلیه اسلحه، مهمات و مواد تحت کنترل ظرف سه ماه پس از تصویب قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات تهیه و آن را اعلام کنند.

بر اساس ماده ۴ این لایحه، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موظف است ظرف سه ماه از تصویب این قانون فهرست جامع کلیه اسلحه، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل را تهیه و اعلام نماید و در مورد مواد رادیواکتیو این وظیفه برعهده سازمان انرژی اتمی است.

به موجب این مصوبه، مراجع قضایی در صورت ابهام و اشکال در تشخیص موضوع و تطبیق آن با مقررات قانونی، از نهاد مربوط استعلام می‌نمایند.

همچنین وکلای مردم در خانه ملت ماده ۵ این لایحه را نیز بررسی و آن را با ۱۲۰ رأی موافق، ۱ رأی مخالت و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده  حاضر در جلسه تصویب کردند.

در ماده ۵ لایحه مجازات قاچاق اسلحه، مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز آمده است: وارد کردن هرنوع سلاح، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل به کشور، خارج کردن آمها از کشور، ساخت، مونتاژ، نگهداری، حمل، توزیع، تعمیر و هرگونه معامله با آنها بدون مجوز مراجع ذی صلاح جرم است و مرتکب به مجازات‌های مندرج در این قانون محکوم می‌شود.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید