عدم خروج وسیله نقلیه خارجی در مهلت مقرر، مشمول مقررات قاچاق می‌شود

 

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی وسایل نقلیه خارجی در صورت عدم خروج در مهلت مقرر با احراز سوءنیت مشمول مقررات قاچاق می‌شود.  نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه (۲ شهریور) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه امور گمرکی ماده ۹۶ این لایحه را با ۱۴۰ رای موافق، یک رای مخالف و ۹ رای ممتنع به تصویب رساندند.

در این ماده مقرر شده است وسایل نقلیه برای مقاصد تجاری، اعم از پر یا خالی، می‌تواند به صورت موقت یا عبوری وارد قلمرو گمرکی شود، مشروط بر اینکه در خارج به ثبت رسیده باشد و برای حمل‌ونقل داخلی مورد استفاده قرار نگیرد. این وسایل نقلیه در مهلت تعیین شده توسط گمرک باید بدون هرگونه تغییر به جز تغییرات ناشی از استهلاک از مرزهای رسمی کشور خارج شود.

همچنین در ادامه بررسی لایحه امور گمرکی، نمایندگان مجلس ماده ۹۷ این لایحه را نیز با ۱۰۲ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع به تصویب رساندند.

براساس این ماده وسایل نقلیه برای مقاصد تجاری به هنگام ورود و خروج فقط یک برگه اظهارنامه اجمالی ورودی یا خروجی بدون نیاز به اسناد دیگر، به منظور شناسایی و تسویه این وسایل نقلیه به گمرک تسلیم می‌کنند و به شرط سپردن تعهد، شرکت حمل‌ونقل ایرانی مربوطه از سپردن تضمین معاف می‌باشد.

بر اساس تبصره‌های این ماده، کالاهایی که با این وسایل نقلیه حمل می‌شوند و یا اشخاصی که با این وسایل نقلیه مسافرت می‌نمایند، تابع مقررات خاص خود می‌شوند و وسیله نقلیه در صورت عدم خروج در مهلت مقرر با احراز سوءنیت مشمول مقررات قاچاق می‌شود. پایگاه اطلاع رسانی دولت   2/6/90

/ 0 نظر / 4 بازدید