رایگان شدن حق انشعاب برق، آب و گاز برای مساجد

 

نمایندگان مصوب کردند که حق انشعاب برق، آب و گاز برای مساجد، حسینیه‌ها و دارالقرآن‌ها رایگان شود.

نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۵ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۹۱ کل کشور با الحاقی ۲۸ این لایحه با ۱۷۰ رأی موافق، ۱۸ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع موافقت کردند.

در الحاقی ۲۸ آمده است ؛هزینه مصرفی به میزان متوسط مصرف سال ۱۳۸۹ و حق‌انشعاب برق، آب و گاز برای مساجد، حسینیه‌ها و دارالقرآنهای روستایی رایگان است.

در جریان بررسی این بند الحاقی، حجج اسلام سید سلمان ذاکر نماینده ارومیه و موسوی لارگانی نماینده فلاورجان پیشنهادات حذف جزء در این بند را ارائه دادند که به تصویب وکلای ملت رسید.

موسوی لارگانی پیشنهاد حذف جزء «روستایی» را در این بند مطرح کرد که مجلسی‌ها موافقت کردند.

احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در مخالفت با پیشنهاد موسوی لارگانی، اظهار داشت: وقتی می‌خواهید هدفمندی یارانه‌ها را اجرایی کنید، معافیت از هزینه سوخت غلط است.

وی افزود: باید هزینه‌های مصرفی اخذ شود اما در کنارش به مساجد کمک شود.

توکلی همچنین در بخشی از سخنانش گفت: بنده برای آنکه این روش جا نیفتاد که رئیس جلسه با فضاسازی رأی بگیرد و به دلایل ماهوی و فنی با این پیشنهاد مخالفت می‌کند.

در ادامه این جلسه ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با قرار گرفتن پشت تریبون به بیان نظر دولت به عنوان نماینده قوه مجریه در خصوص این پیشنهاد پرداخت و یادآور شد: کمک دولت‌های نهم و دهم در حوزه دین و اماکن متبرکه اصلا قابل قیاس با گذشته نیست.

وی افزود: در سال ۸۳ حدود ۸۳ میلیارد تومان به حوزه دین کمک شده بود اما این رقم امروز به ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است البته این وظیفه است و باید چنین کاری انجام شود.

معاون بودجه دولت در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: سالانه حداقل بین ۳۰۰ میلیارد تومان به طور مستقیم به مساجد و اماکن مقدسه کمک می‌شود و این توجه وجود دارد.

وی ادامه داد:‌اگر هم مخالفتی مطرح می‌شود نه از باب اینکه کمکی صورت نگیرد، بلکه ما نظام جمهوری اسلامی هستیم و این نظام دارای مقرراتی است و هر چیزی باید سر جای خودش گذاشته شود و از اسراف احتمالی جلوگیری شود.

پس از بیان سخنان موافقان و مخالفان و نماینده دولت، لاریجانی این پیشنهاد را به رای وکلای ملت گذاشت که نمایندگان نیز با ۱۷۰ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از ۲۱۷ نماینده حاضر در جلسه، با این پیشنهاد موافقت کردند.

پس از تصویب پیشنهاد مذکور مصطفی کواکبیان نماینده سمنان و عضو فراکسیون اقلیت مجلس در اخطاری با استناد به اصل ۴ قانون اساسی، آوردن واژه «روستایی» در متن بند الحاقی ۲۸ به ماده واحده لایحه بودجه ۹۱ را خلاف قانون اساسی و موازین شرعی دانست و گفت: البته این پیشنهاد رای آورد و بالاخره حذف شد./

منبع/  پایگاه مجلس شورای اسلامی  2شنبه 25/2/91

/ 0 نظر / 6 بازدید