سخنگوی قوه قضاییه از وضعیت پرونده های مختف فساد های مالی خبر داد:

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه به نقل از پرتال جامع قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران ضمن تبریک میلاد امام محمد باقر(ع) و فرارسیدن ماه رجب و همچنین گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر درخصوص صدور حکم محکومیت مدیران مناطق آزاد ارس و اروند به حبس و انفصال دایم از خدمت اظهار داشت: اصل اینکه حکم صادر شده درست است ولی به دلیل اینکه این حکم قابل اعتراض در محاکم بالاتر است از بیان جزئیات آن معذورم.

خبرنگاری با اشاره به اظهارات دیروز نماینده دادستان در دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی مبنی بر اینکه احکامی که علیه شهردار سابق تهران و رئیس اسبق بنیاد مستضعفان و جانبازان صادر شده است احکام درستی نبوده و یا به درستی اجرا نشده‌اند، پرسید آیا این گفته وی درست است یا نه؟ سخنگوی قوه قضاییه گفت: وقتی می‌گوییم حکمی به درستی صادر و یا اجرا می‌شود باید ملاک‌مان قانون باشد یعنی آیا این حکم مطابق با قانون است یا خیر؟ لذا احکامی که صادر می‌شود و در مراجع بالاتر هم تأیید می‌شود یعنی این احکام منطبق با قانون است.

وی افزود: اینکه حکم باید متناسب با جرم باشد ملاک قانون است، اما اینکه توقع داشته باشیم تا هر حکمی طوری باشد که بعدها فرد دیگری مرتکب آن جرم نشود درست نیست، زیرا مجازات برخی از جرایم مانند قاچاق موادمخدر که اعدام است متأسفانه آن جرم را مجدداً فرد دیگری مرتکب می‌شود. پس اینگونه نیست که هر حکمی صد درصد بتواند بازدارنده باشد.

دادستان کل کشور بیان داشت: در خصوص پرونده فساد بزر گ مالی بارها گفته‌ام که نهایت تلاش در دستگاه قضایی در حال انجام است و طبق قانون افراد مورد تعقیب قرار می‌گیرند و هر کس جرمش محرز شود مطمئن باشید بدون چشم پوشی و اغماض حکمش صادر و اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: این پرونده دارای ابعاد وسیعی است که زمان زیادی را می‌برد، ممکن است این زمان بردن ایجاد سؤال کند که آیا قرار است درست رسیدگی نشود، در حالیکه مطلقاً چنین نیست.

حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای گفت: در روزهای اخیر اسناد جدیدی از این پرونده کشف شده است، یکی از کسانی که قبلاً وکیل و در بازداشت هم بود اظهاراتی داشته است. این شخص از مخفی بودن یک هارد خبر داده که صدها سند در آن موجود است و برای این گروه مهم بوده که اسناد خود را در این هارد مخفی کرده‌اند. یا یکی از روزنامه ها نوشته بود که اسناد دیگری در یک کوله پشتی مخفی شده است.

وی ادامه داد: به طور شبانه روز تلاش می‌شود تا به این پرونده به طور کامل رسیدگی شود.

دادستان کل کشور درخصوص شکایت مدیرعامل بانک ملی از بانک صادرات گفت: طبق قانون چنانچه جرمی در یک نهاد یا مجموعه‌ای واقع شود، مسئول آن موظف است آن جرم را به مراجع ذیصلاح اعلام کند. اما در بانک ملی از همان ابتدای فساد بزرگ مالی تا مدتی شکایتی علیه هیچ فرد یا دستگاهی نشد.

وی افزود: دستگاه قضایی در نامه‌ای به بانک ملی از آنها خواست تا افرادی را که در آن مجموعه در تنزیل ال سی های صوری تخلف کرده‌اند معرفی کند که در پاسخ به این نامه، از طرف بانک ملی دو نامه ارسال شد که یکی از نامه‌ها گزارش تفصیلی است و در آن آمده که از نظر ما بخشی از افراد فقط تخلف اداری کرده‌اند و برای ما جرمی ثابت نشده است.

وی ادامه داد: در نامه دوم شکایتی علیه بانک صادرات و گروه امیرمنصور آریا مطرح شده و اعلام کرده‌اند چنانچه در دستگاه قضایی جرمی ثابت شود بانک ملی نیز علیه آن فرد شکایت خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید آیا در مورد توهین شاهین نجفی(خواننده) به مقدسات، دادستانی اقدامی انجام داده است بیان داشت: توهین به مقدسات بخصوص ائمه اطهار و انبیاء در فضای مجازی و غیر مجازی جرم محسوب می‌شود و دادستان به عنوان مدعی‌العموم در این خصوص اقدام به تشکیل پرونده خواهد کرد.

وی در مورد اخباری مبنی بر صدور قرار مجرمیت برای رئیس جمعیت هلال احمر گفت: حکمی صادر شده ولی قطعی نیست که از بیان جزئیات آن معذورم چون هنوز این شخص می تواند اعتراض کند.

وی در مورد اظهارات علی مطهری که خطاب به رئیس جمهور اتهاماتی را زده است، اظهار داشت: تیترها را دیدم اما متن مطلب را ندیدم ولی چنانچه گفته های آقای مطهری فراتر از قانون باشد مدعی العموم می تواند اقدام کند.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه با توجه به اظهارات معاون وزیر صنایع که روز گذشته به اتهاماتش در دادگاه فساد بزرگ مالی رسیدگی شد، آیا پای وزیر سابق صنایع به دادگاه باز می‌شود یا خیر؟ پاسخ داد: فردی که مطالبی را بیان می‌کند آن مطالب بررسی می‌شود و اینکه آیا صحبت‌های این شخص صحت دارد یا خیر،‌ باید بررسی شود و اگر لازم باشد اقدامات لازم صورت می گیرد.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا برای مدیرعامل بانک صادرات کیفرخواست صادر شده است یا خیر؟ گفت: فعلا در این مرحله برای 32 نفر کیفرخواست صادر شده و برای 10 تا 12 نفر دیگر نیز مجددا کیفرخواست صادر شده است، اما در خصوص این شخص هنوز کیفرخواست صادر نشده است.

وی در مورد نتیجه شکایت مجلس از دولت اظهار داشت: همان‌طور که قبلا گفته شد، این پرونده‌ها در جریان رسیدگی است و هنوز به مرحله صدور حکم نهایی نرسیده است.

سخنگوی قوه قضائیه درپاسخ به سوال خبرنگار دیگری در رابطه با نامگذاری امسال که سال تولید ملی است، برای جلوگیری از ورود اجناس خارجی و قاچاق برنامه‌ای دارید یا خیر؟ گفت: به طور حتم ورود کالاهای خارجی به تولید داخلی لطمه می‌زند و ما همیشه باید از ورود کالاهای قاچاق جلوگیری کنیم. لکن در رابطه با قاچاق کالا عمده مسئولیت‌ها با سازمان تعزیرات و دولت است و اگر تعزیرات و دولت در این راستا کمک بخواهند، دستگاه قضایی آماده است.

حجت الاسلام محسنی اژه ای در مورد اینکه آیا برای آقای پورمحمدی قائم مقام بانک مرکزی کیفرخواست صادر شده است یا خیر؟ گفت: خیر، برای وی کیفرخواست صادر نشده است هر چند مدتی را در بازداشت بود.

وی از بازداشت مدیرکل سابق حراست بانک مرکزی در رابطه با پرونده فساد بزرگ مالی خبر داد و افزود: فعلا باید به اتهامات این متهم رسیدگی شود. در مورد برکناری مدیر جدید حراست بانک مرکزی نیز نمی‌دانم مدیر جدید برکنار شده یا استعفا داده است، اما این امر ارتباطی به پرونده فساد مالی اخیر ندارد.

خبرنگاری در خصوص دادگاه بیمه ایران و اینکه آیا معاون اول رئیس جمهور در دادگاه حاضر می‌شود یا خیر سوال کرد که محسنی اژه‌ای گفت: دادگاه در همین مقداری که کیفرخواست صادر شده شروع به رسیدگی کرده و فعلا تعداد متهمان همین‌ است و برای افراد دیگری از جمله معاون اول رئیس جمهور کیفرخواستی صادر نشده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص آخرین وضعیت شکایت از خبرگزاری رویترز اظهار داشت: در رابطه با این رسانه شکایتی صورت گرفته است که بر اساس آن مسئول این رسانه احضار و توضیحاتی از وی گرفته شده است اما این پرونده هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و در دست بررسی است.

خبرنگاری در مورد دستگیری سرکرده باند جعل و زمین‌خواری در شمال کشور که گفته می‌شود یک وکیل دادگستری است سوال کرد که سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ گفت: گروهی که متاسفانه هم جعل اسناد داشته و هم در تصرف بعضی از زمین‌ها دخالت داشته‌اند، در استان مازندران دستگیر شده‌اند و پرونده‌شان در مرحله دادسرا در حال رسیدگی است. یک نفر هم در این رابطه دستگیر شده که وکیل دادگستری است اما اینکه آیا او رئیس باند است یا خیر، اطلاعی ندارم.

خبرنگاری از آخرین وضعیت پرونده فساد 100 میلیون یورویی سوال کرد که وی پاسخ داد: هنوز در این پرونده حکمی صادر نشده است.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در مورد وضعیت پرونده باند اسلحه و قاچاق نیز گفت: این پرونده هنوز به دادگاه نرفته است و در حال رسیدگی است. / منبع – پایگاه اطلاع رسانی قوه قضائیه

/ 0 نظر / 4 بازدید