مراسم افتتاحیه مجلس نهم آغاز بهار بهارستان

 

جلسه افتتاحیه بهارستان نهم در ساعت ۸:۴۲ صبح امروز ۷ خرداد همزمان با روز مجلس با نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در این مراسم محمود احمدی نژاد رئیس جمهور، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، آیت‌الله مهدوی‌ کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان ، علی اکبر ناطق نوری رئیس دوره پنجم مجلس شورای اسلامی ، آیت الله هاشمی شاهرودی ، مقامات ارشد نظامی و انتظامی کشور، فرماندهان ارتش و سپاه پاسداران اسلامی، اعضای هیئت دولت، اعضای شورای نگهبان، حجت‌الاسلام گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، سفیران کشورهای خارجی و رئیس نمایندگی ‌های کشورهای خارجی حضور دارند.
در ابتدای جلسه امروز بعد از استقرار هیات رئیسه سنی مطابق با آیین نامه داخلی و انجام بحث‌های مقدماتی توسط رییس هیات رئیسه، متن پیام مقام معظم رهبری به مجلس نهم قرائت می‌شود.
پس از آن طبق اصل ۶۷ قانون اساسی منتخبان مجلس نهم سوگند یاد می‌کنند و وزیر کشور نیز گزارشی از روند انتخابات به منتخبان ارائه می‌دهد.
 پس از این مراسم منتخبان برای تجدید بیعت با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدا رهسپار حرم مطهر می‌شوند.
طبق ماده ۹ آیین نامه داخلی هیات رییسه سنی از مسن‏‌ترین فرد از نمایندگان حاضر به‏ عنوان رئیس سنى و فرد بعدى به‏ عنوان نایب‌رئیس و دونفر از جوانترین نمایندگان حاضر به سمت دبیر معین می‌شوند و در جایگاه هیأت رئیسه قرار می‌گیرند، درصورت تساوى سن، هیأت رئیسه سنى با قید قرعه از بین مسن‏‌ترین و جوانترین نمایندگان حاضر تعیین خواهد شد.
همچنین طبق ماده ۱۰ وظایف هیأت رئیسه سنى، اداره جلسه افتتاحیه، انجام مراسم تحلیف، استقرار شعب و اجراى انتخابات هیأت رئیسه موقت است.
بر این اساس در دوره نهم مجلس ، علیرضا مرندی، رییس هیات رییسه سنی و حجت‌الاسلام رضا آشتیانی نایب رییس و جراره و حسن‌نژاد نیز دبیران هیات رییسه سنی هستند.
طبق ماده ۲ آیین‌نامه داخلی نخستین جلسه هر دوره مجلس شوراى اسلامى طبق اصل ۶۵ قانون اساسى با حضور حداقل دو سوم مجموع نمایندگان رسمیت می‌یابد و در آغاز جلسه آیات ۳۵ تا ۴۲ سوره شورى تلاوت می‌شود.
پس از قرائت پیام مقام معظم رهبرى مراسم سوگند انجام و در پایان جلسه، نمایندگان به منظور بزرگداشت بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران حضرت امام خمینى (ره) و شهیدان انقلاب اسلامى و اداى احترام و تجدید عهد با آنان در مرقد مطهر آن حضرت و بهشت زهرا حضور خواهند یافت.
طبق ماده ۳ آیین‌نامه نمایندگان حاضر در مجلس طبق اصل ۶۷ قانون اساسى سوگند یاد می‌کنند؛ متن سوگند نامه توسط رئیس قرائت می‌شود و نمایندگان به حالت اجتماع در حال قیام آن را تکرار و پس از انجام مراسم تحلیف، سوگندنامه را امضاء می‌کنند؛ نمایندگان اقلیت‏‌هاى دینى این سوگند را با ذکر کتاب آسمانى خود یاد خواهند کرد.نمایندگانى که در جلسه نخست شرکت ندارند باید در اولین جلسه رسمى که حضور پیدا مى‏کنند سوگند را بجا آورند و ذیل سوگندنامه را امضاء کنند.
متن سوگند نمایندگان طبق اصل ۶۷ قانون اساسی به شرح ذیل است:
بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏
«من در برابر قرآن مجید به خدای متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌کنم که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. همچنین ودیعه‌ای که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم، و در انجام وظایف وکالت، ‌امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم، از قانون اساسی اطاعت کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهار نظرها استقلال کشور و آزادی مردم و تامین مصالح آنان را مدنظر داشته باشم.»

/ 0 نظر / 5 بازدید